Portal_background_image

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري

خطه فراهان از توابع استان مركزی به مهد پرورش شخصیت های بزرگ و تاثیرگذار كشور و دیار فرهنگ و تاریخ شهرت دارد و با جاذبه های گردشگری دیدنی مسافران نوروزی را به خود فرا می خواند. به گزارش ایرنا، این منطقه در مسیر جاده ابریشم قدیم قرار گرفته و در جای جای اثاری ارزشمند از دوره های تاریخی به یادگار است كه هر یك فصلی از تاریخ، هنر و تمدن ایران زمین را با خود دارد.
شهر زیرزمینی ذلف آباد از مهمترین آثار تاریخی شهرستان فراهان است كه در سال 1388در جریان حفاری باستان شناسی از دل خاك نمایانده شده و از عظمت و آرایه های ارزشمندی در زمینه معماری، مردم شناسی و باستان شناسی برخوردار است.
این شهر یكی از سكونتگاه های مهم و كانون های جمعیتی در دوران ایلخانان بوده است كه در پنج كیلومتری شمال شهر فرمهین واقع شده و توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت یك سایت موزه برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.
شهر زیرزمینی ذلف آباد فراهان تا 200 سال قبل محل زندگی مردم بودكه بنا به مستندات تاریخی موجود در جریان نارضایتی ها از حاكمیت زمان توسط عوامل حكومت قاجاریه به آب بسته می شود و مردم فراهان مجبور به ترك آن می شوند.
تكیه فرمهین نیز از دیگر آثار فرهنگی و تاریخی شهرستان فراهان است كه سبقه آن به دوره قاجار می رسدو در 45 كیلومتری شمال اراك واقع شده است.
این اثر در تاریخ 9 اردیبهشت 1382 به ‌عنوان یكی از آثار ملی در فهرست آثار ثبتی ایران به ثبت رسیده است.
امامزاده حسن الافطس از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان فراهان كه قدمت آن به قرن 9 و 10 و دوره اسلامی برمی گردد و در حریم روستای اسفین این شهرستان قرار گرفته است.
بقعه این امامزاده در 11 كیلومتري شمال غرب فرمهین است و به شاهزاده حسن افطس شهرت دارد.
بنای این اثر شامل ایوان ورودي، كف شكن، حرم و نمازخانه و گنبد است كه در محوطه وسیعي واقع شده است.
اصل اتاق مرقد یك فضاي هشت ضلعي است كه بر فراز آن، گنبد شلجمي بزرگي قرار دارد كه قطر آن حدود 10 و ارتفاع آن بیش از 10 متر است.
در داخل بقعه، ضریحي چوبي با شكوه و جلوه ای خاص بر روي سكویي چهار گوش قرار دارد.
بنای این بقعه داراي سه فضاي به هم مرتبط است كه ابتدا باید از فضاي ورودي كه شامل ایوان و شبستان مستطیل شكل با سقف مسطح و پس از آن به در ورودي بناي قدیمي می رسد.
بناي قدیمي این بنا، از سطح شبستان ورودي پایین‏تر است و حدود پنج پله راه دارد و در مجاور شبستان ورودي یك فضاي مستطیل شكل دیگر نیز قرار دارد كه به عنوان نمازخانه از آن استفاده مي‏ شود.
شالوده بناي قدیمي، از سنگ ،گل و خشت و آجر ساخته شده و معماري آن مربوط به دوره ایلخاني و صفویه است.
از دیگر آثار مذهبی، تاریخی و گردشگری شهرستان فراهان امامزاده احمد (ع)است كه در دوره ایلخانی بنا شده است.
این اثر در سه كیلومتری شمال شرق فرمهین و در كنار محوطه ذلف آباد و در جاده ارتباطی فرمهین به تفرش، آشتیان واقع شده است.
تپه آسیاب خرابه اثر تاریخی دیگری است كه قدمت آن به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد برمی گردد و در روستای گورچان به فاصله 6 كیلومتری از مركز بخش خنجین واقع شده است .
این بنای ارزشمند در سال ۸۷ به عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
امامزاده احمدبن علی(ع) ذلف آباد از نوادگان امام موسی كاظم (ع) از دیگر آثار فرهنگی و تاریخی این شهرستان است كه مسافران نوروزی می توانند اوقاتی را برای زیارت و بازدید آن اختصاص دهند.
این امامزاده در چهار كیلومتری شهر فرمهین و در كنار شهر تاریخی ذلف آباد قرار گرفته است.
بقایای آتشكده فردقان مربوط به دوره ساسانیان كه در بخش خنجین شهر خنجین و در روستای فردقان فراهان واقع شدهاز دیگر اثار دیدنی خطه فراهان است.
این اثر در سال 1387 به ‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از نمونه های خاص اتشكده های به جا مانده در ایران در دوران پیش از اسلام محسوب می شود.
امامزاده ساریه خاتون از ابنیه مذهبی دوره قاجاریه نیز دیگر اثری است كه گردشگران نوروزی می توانند از آن دیدن كنند.
این اثر ویزگی های معماری و ظرافت های ساخت را به طور كامل از سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام در خود دارد.
از دیگر آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان فراهان برای بازدید مسافران در ایام نوروز، بقعه شاهزاده حسین از نوادگان امام موسی كاظم (ع) در روستای نظام آباد این شهرستان است كه مربوط به دوره ایلخانی است كه در حدود 40 كیلومتری شمال اراك و در كنار تپه باستانی احمدآباد قرار دارد.
این بنا دارای سه ایوان بزرگ، یك حسینیه و گنبدخانه‌های 2 پوشه بر فراز بخش اصلی است كه ارتفاع هر یك از گنبدها 11 متر و قطر آنها 5/6 و 5/7متر است.
بقعه اصلی این بنا هشت ضلع دارد و شامل 2 پوشش آجری از بیرون و طاق ضربی گچی از داخل است.
حمام خنجین نیز از دیگر اثار تاریخی منحصر به فرد با ویژگی های دوران قاجاریه است كه در این شهر وجود دارد و در سال 1386 به ‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه قلعه خنجین مربوط به دوره اشكانیان است كه در روستای خنجین و در نزدیكی حمام خنجین است و این اثر نیز در تاریخ 26 اسفند 1386 به ثبت ملی رسیده است.
كاروانسرای مجدالملك روستای دولت آباد فراهان یكی دیگر از بناهای تاریخی و مذهبی منطقه فراهان است كه در بیش از یك قرن پیش در پنج هزار مترمربع زمین و چهار هزار متر مربع بنا ایجاد شده است.
مصالح اصلی این كاروانسرا از آجر و ساروج می باشد و در آن اتاق های كوچكی با بخاری آتشی و یك اصطبل برای نگهداری اسب و شتر با انباری علوفه و غلات كه با معماری زیبای آن زمان ساخته شده، وجود دارد.
فراهان به مهد پرورش نخبگان و بزرگان ایران شهرت دارد و قائم‌مقام فراهانی صدر اعظم ایران، سیاست‌مدار، ادیب، شخصیت برجسته و تأثیرگذار ایران‌زمین در عرصه حكومت و سیاست و نیز ادب و هنر،امیركبیر سیاستمدار ایرانی، صدراعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار و موسس مدرسه دارالفنون،محمود حسابی فیزیكدان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیانگذار فیزیك دانشگاهی در ایران،ابوالقاسم بهرامی پدر علم میكرب‌شناسی ایران و محمد قریب بنیانگذار طب نوین اطفال در ایران از جمله این مشاهیر هستند.
عیسی بهنام از بنیانگذاران باستان‌شناسی در ایران، فتحعلی واشقانی فراهانی خوشنویس نامی ایران، سامان فراهانی سروش دكتر، محقق و پ‍ژوهشگر مهندسی صنایع و مدیریت، فتح‌الله مجتبایی نویسنده و مترجم ایرانی، میرزا هدایت‌الله وزیر دفتر از رجال دورهٔ ناصرالدین شاه و پدر سیاستمدار معروف ایرانی، دكتر محمد مصدق و یوسف اعتصامی نویسنده، ناشر، و مترجم ایرانی، پدر پروین اعتصامی آشتیانی از دیگر بزرگانی هستند كه این خطه در دامان خود پرورش داده است.
همچنین میرزا علی قائم‌مقام وزیر خارجه ایران، فرزند میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی،ادیب الممالك فراهانی شاعر برجسته،میرزا عبدالله فراهانی موسیقیدان بزرگ و تقسیم‌كننده دستگاه‌های ایرانی،حاجی ملا رجبعلی تفرشی تعزیه خوان مشهور دوره ناصری و مؤذن مخصوص محمدعلی شاه،حسینعلی خان نكیسا خواننده بزرگ موسیقی ایرانی در دوره قاجار و پهلوی،آقا غلامحسین نوازنده مخصوص دربار دوره ناصری و استاد میرزا عبدالله،حاتم عسكری فراهانی ردیف دان مشهور موسیقی ایرانی،عبدالله خان دوامی خواننده و ردیف دان بزرگ موسیقی ایرانی، آقا علی‌اكبر خان فراهانی نوازنده تار مخصوص ناصرالدین شاه، بهزاد فراهانی بازیگر نامی سینما و تئاتر و احمد عبادی نوازنده بزرگ سه تار نیز از دیگر بزرگان و مشاهیر فراهان محسوب می شود.
احمد بورقانی سخنگوی ستاد تبلیغات جنگ از سال ۶۶ تا پایان جنگ، سرپرست دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل از سال ۶۸ تا ۷۱، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۷۶ تا بهمن ۷۷، نماینده مجلس ششم و عضو هیئت رئیسه مجلس از سال ۷۹ تا ۸۲ و همچنین عضو شورای عالی خبرگزاری جمهوری اسلامی از ۷۶ تا ۸۴ و شورای نظارت بر صدا و سیما از سال ۷۹ تا ۸۱ بود.
شهرستان فراهان از توابع استان مركزی كه در از شمال شهر اراك تا مناطقی از شهرستان آشتیان و تفرش را در بر می گیرد و از غرب تا مرز استان همدان نیز می‌رسد.
بیش از 200 روستای كوچك و بزرگ در این شهرستان وجود دارد كه در دشت فراهان و كوه‌های اطراف پراكنده شده ‌اند و بر اساس آخرین آمار، 30 هزار و 42 نفر جمعیت در این منطقه زندگی می كنند و كشاورزی و دامداری كار اصلی مردم این شهرستان است.

 

فراهان شهرستانی ست که از پیچ و خم های تاریخ و طبیعت نشانه ها و آثار زیادی در خود جای داده است که هر انسان متفکر و کنجکاوی را به خود فرا می خواند. شهرستان فراهان نیز از دیرباز دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری بوده است. این روزها که طبیعت جان تازه ای گرفته است مناطق بکر طبیعی استان بیش از پیش جلوه نمایی می کند. از سویی جاذبه های مذهبی-تاریخی نیز در ایام نوروز مهمانان خاص خود را دارد.

در ایام نوروز هر فردی طبق علاقه خود به یکی از مناطق گردشگری ایران سفر می کند. در این نظر سنجی قصد داریم ابتدا جاذبه های گردشگری شاخص شهرستان فراهان را معرفی کرده و نظر شما را در این رابطه جویا شویم.

شهر زیر زمینی ذلف آباد

 

شهر زیرزمینی ذلف آباد در سال 1388 حفاری و رونمایی گردیده، یکی از سکونتگاه های دوران ایلخانیان می باشد که در 5 کیلومتری شمال فرمهین واقع شده است و به صورت یک سایت -موزه مورد بازدید عموم قرار می گیرد.

براساس منابع و اسناد تاریخی به‌جای مانده، تشکیل ساختارهای نخست شهرزیرزمینی ذلف‌آباد به "ابودلف عباسی" منسوب شده و بالواقع نام دقیق و اصلی این شهر "دلف آباد" و برگرفته از نام بنیان‌گذار آن بوده است. 

این شهر تا 200 سال قبل محل زندگی مردم بوده است که در این سال ها توسط حکومت قاجاریه به آب بسته می شود و مردم مجبور به ترک آن می شوند.

این شهر زیر زمینی در جوار امامزاده احمد بن علی (ع) ذلف آباد قرار دارد. جشن تیرگان یکی از نادرترین مراسم این منطقه در امامزاده ذلف آباد و در روز اول تابستان برگزار می گردد.

آثار باارزش تاریخی کشف شده از این محوطه و نیز اسناد و منابع تاریخی موجود،  بیانگر این مهم است که پیش از ابودلف ها نیز مردمانی با تمدن و با پیشه صنعت گری در این سرزمین می زیسته اند. منطقه تاریخی ذلف آباد به سبب گستردگی و محتوای غنی فرهنگی از بزرگترین مجموعه های تاریخی استان مرکزی بوده است.

از "شهر زیرزمینی ذلف آباد" در کتاب‌ها و آثار تاریخی به‌ عنوان یکی از بزرگترین مناطق و روستاهای بخش فراهان نام برده شده است.

در اسناد و منابع تاریخی دوران قاجاریه نیز به این شهر و تمدن و قدمتش اشاراتی شده و در تمامی این اسناد به وجود شهری زیرزمینی در این بخش اشاره شده است.

سعید نیکنام، سرپرست اداره میراث فرهنگی فراهان با اشاره به سرگذشت مردمان و تاریخ این سرزمین گفت: زمانی که مردم ذلف آباد از اطاعت و تبعیت حکومت خارج شده بودند حاکم آن منطقه که شخصی به نام "ایمانی خانی" بود متوجه این موضوع شد و "فتحعلی شاه" را در جریان قرار داد و او نیز به "عبدالله خان گرجی یوزباشی" حاکم اراک، دستور می دهد که سپاهی جهت کنترل امنیت به ذلف آباد اعزام کند.

وی گفت: سپهدار گرجی پس از دریافت این دستور به ذلف آباد حمله می کند که عدّه ای از مردم مفقودالاثر می شوند، عدّه ای می‌میرند و عدّه ای نیز از این سرزمین کهن فرار می کنند.

وی افزود: کشف یک عرصه میدانگاهی، حمام و ۳۰فضای مسکونی و اماکن نگهداری و ذخیره سازی از شاخص های دو فصل کاوش باستان شناسی ذلف آباد فراهان است و در این کاوش ها بیش از یکصد قلم شیی شامل سکه، نقش مهر، گردنبند و دستبند تزئینی، انواع ظروف سفالینه و النگو کشف شده که بر اساس شواهد موجود گستره زمانی آن به سده ۶ تا ۱۱ هجری قمری می رسد.

 

شاهزاده حسین نظام آباد

امامزاده‌ شاهزاده حسین مربوط به دوره سلجوقیان می‌باشد. امامزاده شاهزاده حسین در جوار روستای نظام‌آباد و در عرض جغرافیایی 34 درجه و یاتزده دقیقه و 50 درجه طول جغرافیایی قرار گرفته است، و از سطح دریا 1680 متر ارتفاع دارد.
این بنا مدفن یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و در حدود 40 کیلومتری شمال اراک و در کنار جاده آسفالت فعلی، در کنار تپه باستانی احمدآباد قرار دارد که بنا به گفته قدیمیان روستا ساختمانی 7 طبقه بوده است که یکی از مراکز حکومتی سلسله‌های پیشین بوده (که تا به حال چندین بار مورد کند و کاو سودجویان قرار گرفته است) و در شرق روستای نظام‌آباد واقع می‌باشد. این مکان مقدس دارای سه ایوان بزرگ، یک حسینیه و گنبدخانه‌های دو پوشه بر فراز بخش اصلی است که ارتفاع هر یک از گنبدها 11 متر و قطر آنها 5/6 و 5/7 متر است.
بقعه اصلی 8ضلع دارد، و شامل دو پوشش آجری از بیرون و طاق ضربی گچی از داخل می‌باشد. پوشش بیرونی 12رکن احداث گردیده که بنای اصلی مربوط به دوره قبل از صفویه و دوران ایلخانی است. بنای اصلی استوانه‌ای شکل بوده و دو دیواره می‌باشد که وسط دو دیوار پوک و توخالی است. بخش اصلی، قدیمی‌ترین قسمت بنا را تشکیل می‌دهد و در بین آجرها کاشی نیلی رنگ‌کاری شده بر زیبایی آن افزوده و تزیینات آن با کاشی از نوع معرق است. گنبد اصلی و ساق آن و همچنین نمای ایوان‌ها و اطراف گنبد در حال تخریب بود که در سال 1374ه.ش توسط سازمان میراث فرهنگی استان مرکزی مرمت و بازسازی شده است. درب چوبی در فضای ورودی به گنبد اصلی نصب شده که دارای اهمیت و ارزش بسیار بالایی است و با وجود طرح‌های گره‌کاری شده، در میان آن نام مبارک امام علی (ع) حک شده است. با توجه به سلامت نوع چوب آن هنوز مشخص نیست که جنس آن از کدام نوع چوب است.
وجود محراب زیبا در گنبد اصلی، ذوق هنری را از لحاظ گچ‌بری به اثبات می‌رساند. نقاشی درون سقف مربوط به دوره صفویه است که مرمت شده است. الحاقات جبهه شرقی و شمالی و جنوبی و ایوان‌ها جزو اصلی بنا نبوده و در دوره‌های بعد افزوده گردیده است. آثار باقی مانده در سر درب جبهه جنوبی سال ساخت بنا و نام بانی را نشان می‌دهد که متاسفانه قسمتی از کاشی‌های میانی آن به مرور زمان ریخته و از بین رفته است.
کارشناسان محترم میراث فرهنگی استان مرکزی با توجه به نوع معماری و سال ساخت الحاقات، احتمال می‌دهند که ایجاد ایوان‌های بعد از سفر ناصرالدین‌شاه به عتبات و به دستور ایشان بوده است. بیشترین مصالح بنا آجر قدیمی، خاک،گچ و مقداری هم سنگ و چوب جهت کلاف‌کشی می‌باشد، که نقل می‌کنند به دستور بانی بنا در نزدیکی بقعه، کوره آجرپزی دایر بوده که آثاری از آن باقی نمانده است. الحاقات و ایوان‌ها مربوط به دوره قاجار است. در ایوان شرقی و سر درب آن که با کاشی خشتی تزیین، یادگاری از محمود یا محمد رجب که گویا معمار بوده به صورت کتیبه موجود است.
عمده تزیینات بنا در ایوان جنوبی و رو به قبله می‌باشد. تزیینات کاشی معلقی شکل حصیر بافت است.

 آتشکده فردقان

 

 روستای کوچک "فردجان" در شمال غربی فراهان قرار دارد و آتشکده بر روی تپه ای مجاور فراهان دیده می‌شود. تمام آتشکده و بخشی از دیوارهای قلعه خراب شده است. ارتفاع دیوار اصلی باقی مانده حدود نه متر، قطر پی‌های آن حدود پنج متر و همه از سنگ و ساروج است. در وسط قلعه، تعدادی پی‌های سنگی به قطر پنج متر وجود دارد که می‌تواند بازمانده تالارهای متعدد و آتشگاه و نیایشگاه باشد.
پایه‌های آن بر ستون‌هایی قرار گرفته و در پای یکی از این ستون‌ها سردابی به چشم می‌خورد که بر اساس بعضی روایات محل زندان بوعلی‌سینا بوده است.
در ضلع شمالی قلعه، در زیرزمینی که در حال حاضر آغل گوسفندان و انبار علوفه است، تعداد چهار ستون به قطر حدود دو و نیم متر از آجر و ساروج دیده می‌شود. ستون‌ها تقریباً در کنار هم قرار دارند و حدود سه متر از آن‌ها نمایان و قسمت بیشتر آن‌ها داخل زمین و زیر آوار خاک می‌باشد.
بر اساس بررسی‌های ماریان مولیان و بهرام فره وشی :پس ازخاموش شدن آذر گشسب ارومیه در منطقه چیچست این آتشکده دوباره کشف شد.
آتشکده فردقان بسیار قبل از چیچست ارومیه دارای اهمیت بوده است و مراسم عبادی در آن برگزار می‌شده و حتی صنایع نیز در کنار آن فعال بوده است.
بر اساس کتب قدیمی، آتشکده روستای فردقان در سال ۲۸۳ ه.ق توسط برون ترکی حاکم قم که تحت حمایت بنی عباس بود تخریب شد و دو درب طلایی آن را برای نصب به مکه فرستادند.

تکیه فرمهین

 

قدمت تکیه فرمهین مربوط به دوره قاجار است.از نظرمعماری بناهای اسلامی دارای ویژگی‌های ممتاز است.
کاربری آن برای برگزاری سوگواری حضرت سیدالشهداء(ع) و برگزاری تعزیه بوده است. مراسم تعزیه در فصول سرد درون تکیه برگزار می‌شد که مردان در طبقه پایین و زنان در نیم طبقه دوم قرارمی گرفتند.
در فصل گرم در محوطه باز حیاط و برروی سکویی که در وسط حیاط تعبیه شده بود برگزار می‌شد.

در حال حاضر این تکیه موزه میراث فرهنگی فراهان است و همه روزه به صورت رایگان آماده بازدید عموم است.

 امامزاده افطس اسفین

 

 

قدمت امامزاده حسن ا لافطس  واقع در روستای اسفین از دوره اسلامی قرن 9 و 10 فراهان است.

بقعة این امامزاده در 11 کیلومترى شمال غرب فرمهین و در میان روستاى اسفین از توابع شهرستان تفرش واقع شده و به «شاهزاده حسن افطس» شهرت دارد.

بنا، شامل ایوان ورودى، کفشکن، حرم و نمازخانه و گنبد است که در محوّطة وسیعى واقع شده است. اصل اتاق مرقد، یک فضاى هشت ضلعى است که بر فراز آن، گنبد شلجمى بزرگى قرار دارد که قطر آن حدود ده و ارتفاع آن بیش از ده متر است. در داخل بقعه، ضریحى چوبى به ابعاد 12/1×86/1×23/2 متر بر روى سکویى چهار گوش قرار دارد.

بقعه، داراى سه فضاى به هم مرتبط است که ابتدا باید از فضاى ورودى که شامل ایوان و شبستان مستطیل شکل با سقف مسطح است، عبور نمود و به در ورودى بناى قدیمى بقعه رسید، بناى قدیمى، از سطح شبستان ورودى پایین‏تر و حدود پنج پلّه راه مى‏پیماید. مجاور شبستان ورودى، یک فضاى مستطیل شکل دیگرى قرار دارد که به عنوان نمازخانه از آن استفاده مى‏ شود. شالودة بناى قدیمى، از سنگ و ملاط گل و خشت و آجر ساخته شده و معمارى آن مربوط به دورة ایلخانى و صفویّه است.

 

 امامزاده اخمد بن علی ذلف آباد

 

 

 قدمت این امامزاده  از دوره ایلخانی است و در سه کیلومتری شمال شرق فرمهین کنار محوطه ذلف آباد ، جاده ارتباطی فرمهین به تفرش و آشتیان قرار دارد.

علاوه براهمیت زیارتگاهی و مجاورت با محوطه تاریخی و شهر زیر زمینی زلف آباد هر ساله در اول تیر ماه مراسم آئینی و باستانی جشن تیرگان یا آب پاشان با حضور چند هزار نفر جمعیت در آن برگزار می‌شود .این جشن تحت عنوان میراث فرهنگی در سال 1389 به ثبت آثار ملی رسیده است.

بقعة این امامزاده در میان روستاى مشهد زلف ‏آباد، از بخش فراهان، جادة تفرش به فرمهین و در 5 کیلومترى غرب فرمهین و روبروى تپّه باستانى داخل روستا واقع شده و به «شاهزاده قاسم» معروف است.

 

امامزاده زینب خاتون آهنگران

 

 

بقعة این امامزاده، در 12 کیلومترى جنوب فرمهین، پس از سه راهى جادّه ساروق و در میان روستاى آهنگران واقع شده و به «شاهزاده زینب خاتون» مشهور است.

بناى بقعة امامزاده را در حدود 20 سال قبل با حفظ شکل قدیم آن تعمیر کرده و فقط گنبد آن جدید ساخته شده است. بر روى یک قطعه کاشى (18×30) سانتى مترى به رنگ لاجوردى بر زمینة سفید، تاریخ اتمام بناى گنبد قدیم چنین نوشته شده است: «غره شهر ذى القعده سنه 1062 توفیق آثار حاجى بابا میر به صورت اتمام رسانید، عمل نور على اللَّه مرد قمّى مبارک باد» که مطابق با حکومت شاه عبّاس دوّم صفوى (1052ـ1077 هـ. ق) مى‏باشد. فضاى داخلى بقعه، به شکل دایره بود که در وسط آن، صندوقى چوبى به ابعاد 137×137×300 سانتى متر با تزیینات مشبک قرار دارد که قسمت‌هایى از آن آسیب دیده است.

بر روى حرم، گنبد مخروطى ساقه دارى تعبیه شده که به صورت دو پوش است و از داخل، شکل عرقچینى را به خود گرفته است. ساقة گنبد، داراى تزیینات آجرى با کاشى فیروزه‏اى و سفید است و نماى خود گنبد نیز با کاشى فیروزه‏اى پوشش یافته است. شبستانى در جانب جنوب به بقعه افزوده شده است. این بقعه، داراى مسجد و حسینیة جداگانه‏اى است و صحن وسیعى آن را در بر گرفته که به صورت گورستان عمومى از آن استفاده مى‏شود.

به اعتقاد اهالى، امامزاده زینب خاتون از فرزندان امام موسى کاظم ‰ است که جزء کاروان 72 تن ساروق بوده و در این‌جا به شهادت رسیده است.

 کاروانسرای دولت آباد

 

 

کاروانسرای مجدالملک روستای دولت آباد فراهان یکی از بناهای تاریخی و مذهبی منطقه فراهان در استان مرکزی است که در بیش از یک قرن پیش ساخته شده است.

این کاروانسرا در مسیر راه کربلا ۱۱۶ سال پیش توسط مرحوم «میرزا حسین خان تفرشی» در پنج هزار مترمربع زمین و چهار هزار متر مربع بنا ساخته شده و یکی از آثار ارزشمند دیدنی منطقه فراهان است.

بانی این کاروانسرا این مکان را برای جهت رفاه حال زائران کربلا ساخت و به این ترتیب مردم روستای دولت آّباد از زائران پذیرایی می کردند.

مصالح اصلی این کاروانسرا آجر و ساروج است و در آن اتاق های کوچکی با بخاری آتشی و یک اصطبل برای نگهداری اسب و شتر با انباری علوفه وغلات که با معماری زیبای آن زمان ساخته شده است، وجود دارد.

تکیه فرمهین: این تکیه یکی از آثار تاریخ شهرستان فراهان واقع در فرمهین است. این اثر مربوط به دوران قاجار است و بعنوان اثری ملی ثبت نیز شده است.

 حمام قدیمی خنجین

 از اماکن تاریخی بخش خنجین می توان به حمام قدیمی خنجین اشاره کرد که بنا به گفته برخی محققین ، مهندسان این حمام اصفهانی ها بوده و در شهر اصفهان نیز حمامی شبیه به این بنا وجود دارد. این اثر مربوط به دوره قاجار است که در سال ۸۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه آسیاب خرابه گورچان

تپه آسیاب خرابه مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد است که در روستای گورچان به فاصله شش کیلومتری از مرکز بخش خنجین واقع شده است. این اثر در سال ۸۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تا به حال به کدام یک از مناطق گردشگری بالا سفر کرده اید؟

از میان این اماکن گردشگری، شما کدام منطقه را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب می کنید؟

کدام یک از مناطق گردشگری بالا را به افرادی که قصد دارند از استان مرکزی بازدید کنند، پیشنهاد می کنید؟


دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید

مطالب ویژه

آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها