Portal_background_image

برگزاري جشن تيرگان در منطقه تاريخي ذلف آباد

مدير کل ميراث فرهنگی استان مركزی از برگزاری جشن تيرگان در منطقه تاريخی ذلف ‌آباد شهرستان فراهان همزمان با نخستين روز تابستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، علیرضا ایزدی ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: این جشن به مناسبت فرارسیدن زمان برگزاری جشن آئینی تیرگان که هر ساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم است ؛ در شهرستان فراهان برپا می گردد.

علیرضا ایزدی افزود: جشن تیرگان به عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌ پاشان در نخستین روز از تیر ماه در آستانه امامزاده احمد ا‌بن علی (ع) ذلف ‌آباد شهرستان فراهان برگزار می‌ شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود، تصریح کرد: جشن تیرگان ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.

وی اظهار کرد: برپایی نمایشگاه عکس روستا، بازی های بومی محلی ، نمایش امیرکبیر، تجلیل از پیشکسوتان فرهنگی ، رونمایی از تمبر اختصاصی جشن تیرگان از جمله برنامه های این مراسم در فراهان خواهد بود.

ایزدی با بیان اینکه جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است ، ادامه داد: این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب که با نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می‌شود. این جشن یک اثر ملی است و در سال ۸۹ ثبت شده است ؛ شکرگزاری، همدلی و تعاون اصلی‌ترین هدف برپایی این جشن بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن ‌ها و آئین‌ هایی است که هر یک بیانگر یکی از صفات ارزنده اخلاقی و انسانی است، سنت‌ هایی که با باورهای پدران و نیاکانمان گره‌ خورده است، ضرورت حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی از آنجا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که هویت ما را شکل می‌دهد.
 


دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری فراهان


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه

  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها