Portal_background_image

اتمام عمليات بازسازي و مرمت امامزادگان فراهان

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان فراهان از اتمام عملیات بازسازی و مرمت امامزادگان روستای وروان شهرستان فراهان خبر داد.

سعید نیکنام ظهر امروز در بازدید از امامزادگان روستای وروان فراهان اظهار کرد: روستای وروان دارای دو امامزاده ارزشمند متعلق به دوره قاجار  به نام‌های شاهزاده اسماعیل و شاهزاده ابراهیم است که بر اثر بارندگی‌های اخیر تخریب شده بود که یکی از دو بنای مذکور (شاهزاده ابراهیم )مرمت و  بازسازی به اتمام رسیده و امامزاده اسماعیل نیز در حال اتمام است.

وی گفت: این بنای ارزشمند تاریخی به ‌سبب بارندگی‌های اخیر آسیب جدی واقع شد که عملیات مرمت و بازسازی  با اعتبار ۶۰ میلیون ریال آغاز شده و امیدواریم با کمک خیرین شهرستان و اختصاص اعتبار افزایش پیدا کند تا این بنای ارزشمند تاریخی مراحل مرمت و بازسازی به خوبی  به پایان برسد.

وی افزود: قرار است در فازهای بعدی  نقاشی‌های ارزشمند گنبد  مورد مرمت قرار خواهد گرفت. 
نیکنام در ادامه گفت: این  اثر به شماره ۱۳۸۱۷ در سال 84 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. به گفته وی بنای امامزادگان اسماعیل و ابراهیم دو بنای ساخته شده از خشت و گل با فرم محلی هستند که در اواسط دوره قاجار احداث شده‌اند، این بنا به لحاظ فرم پلان، گنبد بستو و نحوه اجرای آن نمونه‌هایی منحصر به فرد از دوره یاد شده به حساب می‌آیند اما چنانچه بنای امامزاده اسماعیل را به نسبت امامزاده ابراهیم سرآمد می‌سازد نقاشی‌های زیبای هندسی، گیاهی و جانوری است که سطوح زیر گنبد، دیواره‌های داخلی بنا را تزئین کرده است، بنای امامزاده اسماعیل بر اساس کتیبه موجود توسط محمدبگ  وروانی با کمک معماران آشتیانی ساخته شده است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری فراهان


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه

  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها